Drupal 7: Imce ve File Field Sources Eklentileriyle Dosyaların Yeniden Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda, Drupal 7’de mevcut kaynakların nasıl yeniden kullanılabileceğine değineceğim. Bu iş için biçilmiş kaftan ise imce ve file field sourcess eklentileri. Imce eklentisine bir yazımızda değinmiştik. Bu eklentiler vasıtasıyla daha önceden yüklemiş olduğumuz (upload) dosyalara standart dosya/resim yükleme bölümünden ulaşıp dosyaya referans vererek aynı dosyanın tekrar yüklenmesinin önüne geçmiş oluyoruz ve yeniden kullanımı sağlamış oluyoruz. Böylece kaynaktan tasarruf sağladığımız gibi dosya yönetimini de kolaylaştırmış oluyoruz.

Devamını Oku …

Bootstrap Kullanımı Yaygınlaşıyor

Merhaba arkadaşlar. Bir zamanlar web uygulamaları ve web tasarımları geliştirenler için en büyük handigaplardan biri uygulamada veya tasarımda kullanılan Javascript, HTML ve CSS’in tüm tarayıcılarda sorunsuz bir şekilde çalışmamasıydı. Geliştirilen bir uygulamanın tüm tarayıcılarda çalışabilmesi için türlü taklalar atılıyordu. Özellikle İnternet Explorer, tasarımcıların korkulu rüyasıydı. Derken…

Devamını Oku …

WebMatrix ile Web Uygulamaları Geliştirme

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere web uygulamaları geliştirme sırasında çok faydalı olacağını düşündüğüm bir programdan bahsedeceğim: WebMatrix. Bildiğiniz üzere piyasada bir sürü web uygulaması var ki bunların kimi Windows tabanlı sunucularda çalışıyor kimi ise Linux tabanlı işletim sistemlerinde. Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullandığımız düşünürseniz biz Linux tabanlı sunucuda çalışan uygulamar için XAMPP, WAMP Server, Easy PHP tarzı bütünleşik programlar kurarak hallediyoz. Benzer bir şekilde Windows sunucu ihtiyacını ise IIS kurarrak hallediyoruz. Peki hiç düşündünüz mü acaba hem Linux hem de Windows sunucu ihtiyacımızı gideren tek bir uygulama var mıdır diye (Çünkü diğer türlü XAMPP ve IIS olmak üzere en az iki uygulama kurmalıyız). İşte WebMatrix tam bu anda devreye giriyor ve farklı platformlarlar için bir şemsiye görevi görerek tek bir çatı altında gerek ASP.NET ve PHP ile yazılımış uygulamaları tek bir arayüzden test etmemize olanak veriyor.

Devamını Oku …