Drupal 7’de CSS, Colorbox ve Views ile Album Bazlı Foto-Galeri Oluşturma

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda views ile nasıl album bazlı foto galeri yapılır onu göstereceğiz. Bu yazıyı hazırlarken şu kaynaktan esinlendiği belirteyim ki isteyenler bir de oradan incelesin. Bu arada konuya başlamadan önce Drupal 7’de CSS İle Foto-Galeri Yapımı ve Drupal 7’de Colorbox Eklentisi Yardımıyla Foto-Galeri Oluşturma yazılarını okumanızda fayda var çünkü bu yazı önceki iki yazı ile ortaya çıkan yapının üzerine kurulu.

Devamını Oku …

SQL Server’da Performans: İndeks İle Sorgularını Hızlandırın

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda küçük çapta bir SQL Server sorgusunu nasıl optimize edebiliriz ona değinmeye çalışacağım.

Bildiğiniz üzere veri yoğunluğunun az olduğu veritabanlarında sorgu performansı pek önemli değildir. Fakat veri yoğunluğunun fazla olduğu veritabanlarında sorgu çekme ve sonuca ulaşmak oldum olası sıkıntılı bir iştir. Sırf zaman aşımından dolayı çalışamaz olan programlarda cabası. Peki yok mu bunun kolay ve hızlı bir çaresi: var – sorgu yapınızı dikkate alarak İndex oluşturma. Peki sorguda geçen birkaç ifadeye göre fazla derinlemesine araştırmadan index ataması yapsak olmaz mı – olur fakat maksimum performans yerine daha azına razı olursunuz.

Devamını Oku …

Drupalde Başlıca CSS, JS Ekleme ve Kullanma Yolları

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda, başlıca CSS ve JS ekleme yollarından bahsedeceğiz. Drupal’i biraz kurcalayanlar Drupal’de birçok CSS ve JS ekleme seçeneğinin olduğunu görecektir. Haliyle bu durum sitede performansı önceleyenler için oldukça büyük bir soru işaretine dönüşerek “Hangisini Kullanmalıyım?” sorusunu sıklıkla gündeme getirecektir. Şimdi sözü uzatmadan başlıca CSS ve JS kullanım yollarından ve neye göre tercih edilmesi gerektiğinden bahsedelim. Bu yazıyı yazarken kaynak olarak özellikle bu yazıdan yararlandığımı belirteyim.

Devamını Oku …

Drupal SEO: Google Analytics ile Sitenizde Detaylı Analizler Yapın

Merhaba arkadaşlar. Günümüzde siteler için SEO olmazsa olmaz bir kavram olarak literatürde yerini aldı. Sitenin arama motorlarında en üst sıralarda bulunması ve arama motorlarının sitedeki değişimlerden anlık olarak haberdar edilmesi özellikle de firmalar/şirketler için ciddi bir önem arzetmeye başladı.

Güzel bir SEO ise başlangıç rotası gerektirir ve SEO amacıyla yola çıkanlar tahminimce “tamamda aga nerden başlayalım!” diyerek rota çizme gayreti içerisinde olurlar. Kanımca bu durumda yapılacak en doğru şey, 20-best-drupal-modules-seo yazısında geçen eklentileri tek tek kurmaktan ziyade önce sitenin nabzını yoklamak ve ne yapmak gerekiyorsa ortaya çıkan sonuçlara göre karar vererek yapmak. Tabi bunun için bir site analiz aracı na ihtiyacınız olacak ki bu yazıda biz bu amaçla Google_Analytics irdeleyeceğiz.

Devamını Oku …

Drupalde Responsive (Duyarlı) Foto – Video Galeri Yapımı

Merhaba arkadaşlar. Günümüz tasarım yaklaşımlarında responsive (duyarlı) tasarım oldukça önemli bir yer tutuyor. Hal böyle olunca responsive yapılarında bu yaklaşım çerçevesinde önemi daha da bir artıyor. Tasarımı responsive (duyarlı) olan bir sitenin içeriklerinin de bu çerçevede duyarlı olması gerekiyor ki güzel bir sonuç ortaya çıksın. İşte bu yaklaşım içerisinde kritik önem arzeden önemli bir husus foto/video galeri yapımı hususu. Gerek resimlerin gerekse de videoların boyutlarının ekran çözünürlüğüne bağlı olarak yeniden ayarlanması özellikle günümüz mobil teknolojisindeki artan kullanım ivmesi düşünüldüğünde oldukça önemli olduğu anlaşılır diye düşünüyorum.

Devamını Oku …

PHP ve MySQL ile İçerik Yönetim Sistemi Yapımına Giriş

Merhaba arkadaşlar. Web sitesi yapımı ile ilgilenen birçoğumuz genelde içerik yönetim sistemlerini tercih etmekteyiz. Tabi bunun için geçerli bir çok sebebimiz var kendimize göre (örneğin şu yazıma bakabilirsiniz). Ayrıca dünya geneli yapılan sitelerin genelinde içerik yönetim sistemleri kullanılmakta ve yeni içerik yönetim sistemleri gün be gün piyasaya sürülmekte. Birçoğumuz kod düzeyinde olmasa da Blogger gibi platformlar vasıtasıyla içerik yönetim sistemlerini kullanmakta. Birçoğumuz ise farklı birçok içerik yönetim sistemlerini kurup evirip çevirmekte ve bin takla atabilmekte. Ben bunu kullanarak site yapıyorum, o şunu kullanarak site yapıyor lafları etrafta uçuşmakta. Her neyse esas mevzu bu değildi çok dalmışım:D

Devamını Oku …

Liferay Portal Platformuna Giriş

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda j2ee ile geliştirilmiş açık kaynak web portal platformu olan Liferay‘i konu alacağız.

Liferay, bir portal platformudur ve Ücretsiz (Community Edition) ve Ücretli (Enterprise Edition) olmak üzere iki şekilde sunulmaktadır . Liferay’i anlamak portalın ve portletin ne olduğunu anlamakla başlar.

Devamını Oku …