XML Dosyasının Veritabanı Olarak Kullanımı ve CompositeC1 Örneği

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda XML dosyalarının farklı bir kullanımından yani veritabanı olarak kullanımından bahsedeceğiz. Sanki XML dosyaları veritabanı olarak kullanılmaz, napıyon? der olduğunuzu duyar gibiyim. Evet, yaptığım araştırmalar ve okuduğum onlarca yazı XML dosyalarının veritabanı olarak kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Kanıt mı istiyorsunuz o zaman Composite C1 içerik yönetim sisteminin veritabanı olarak XML dosyalarını kullandığını söyliyeyim. Örneğin aşağıdaki resimde Composite C1 deki blog yazılarının XML veritabanında nasıl tutulduğu görünmektedir.

Devamını Oku …

Drupal 7 İçerik Yayınlama ve Kaydetme Seçenekleri ve Ek Talepler

Merhaba arkadaşlar. Drupalin çekirdek sürümünde temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak içerik kaydetme ve yayınlama seçenekleri mevcuttur. Fakat bazı durumlar bu seçenekleri yetersiz kılmaktadır. Dolayısıyla biz ilk önce çekirdek sürümyle sunulan kaydetme ve yayınlama seçeneklerini ele alacağız. Sonra bu seçeneklerin hangi durumlarda yetersiz kaldığına değinerek ve çözümler sunmaya çalışacağız.

Devamını Oku …

Drupalde Spam Kullanıcı Kayıtları ve Spam Yorumları Önleme

Spam, ticari ya da diğer amaçlarla isteğimiz dışında gelen mesajlardır. Reklam ve propaganda yapma amacıyla kullanılabilirler. Günümüzde kullanıcı etkileşiminin yoğun olduğu sitelerin en büyük sıkıntılarından biridir. Özellikle forum siteleri gibi gerek kullanıcı kayıtlarının çok olduğu gerekse de mesajlaşmanın çok olduğu sitelerin en büyük baş ağrılarından biridir. Peki baş edilemez mi?

Devamını Oku …

Drupal: Yazı Editörleri ve Editör Seçimi (Bueditor, CKEditor ve Tinymce)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda drupalin en can sıkıcı konularından biri olan yazı editörlerinden bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere drupal 8 e kadar yazı editörleri için İngilizcesi “out of box” denilen bir çözüm mevcut değildi. Dolayısıyla çözüm adına iki seçenek çıkmaktaydı. Bunlar: Yeterli düzeyde HTML ve CSS bilerek içeriğe kod üzerinden müdahale edebilmek ya da 3. parti yazı editörleri kullanmak (yani “out of box” çözüm İngilizcesi). [Drupalde kullanılan editöler ile ilgili genel bilgili için]

Devamını Oku …

Modernizr Neden Kullanılır?

Modernizr günümüzün sık kullanılan javascript frameworklerinden biri, Wappalyzer’e göre ise jQuery’den sonra en fazla kullanılanı. Ne işlev yaptığı ise kendi sayfasındaki açıklama ile “Modernizr is a JavaScript library that detects HTML5 and CSS3 features in the user’s browser” yani kullanıcıların kullandıkları tarayıcıların CSS3 ve HTML5’in hangi özelliklerini desteklediğini tespit eden bir javascript kütüphanesidir.

Devamını Oku …

Drupal 7’de Font Awesome Eklentisiyle İkon Ekleme

Merhaba arkadaşlar. Günümüz web uygulamalarında ikon kullanımı oldukça yaygınlaştı. Şöyle bir araştırayım dediğinizde siteniz için kullanabileceğiniz onlarca bedava ikon paketini bulmanız içten bile değil. İşte bu yazıda drupal ile entegre çalışabilen meşhur ikon paketlerinden birini yani Font Awesome‘u ele alacağız. Font Awesome, 4.0.3 versiyonuyla şuan 369 ikonu barındırmakta ve zamanla da daha yeni ikonlar eklenmekte olan bir ücretsiz ikon paketi. Font Awesome; Web uygulamaları, form kontrolleri, para birimleri, yazı editörleri, yönler, video player, meşhur siteler ve medya gibi değişik kategorilerde tatmin edecek boyutta ikona ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası web uygulamalar için gerekli temel ikonları içerdiği rahatlıkla söylenebilir.

Devamını Oku …