Web Uygulamaları Geliştirenler İçin Site Önerileri

Merhaba arkadaşlar. Web uygulamalarına olan merakımdan ötürü birbirinden farklı alanlarda birçok siteyi ziyaret etme ve inceleme fırsatım oldu. Bu sitelerden en beğendiklerimi belki sizler için de yararlı olabilir diyerek paylaşıyorum. Bu arada burada vereceğim listenin zamanla artabileceğini şimdiden hatırlatayım.

Devamını Oku …

Drupalde Bir Views Üzerine Çoklu Görüntü Ekleme ve Görüntü Kapsamlarını Belirleme (override block or page in multiple displays)

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle bir views oluştururken dikkat etmemiz gereken hususlardan birine değineceğiz. Özetle konu, views kapsamını belirlemekle ilgili. Yani yapacağımız değişikliklerin sadece o an üzerinde çalıştığımız öğede (blok, sayfa, ek, vb.) mi etkili olacağı ya da aynı views içerisindeki diğer öğeleri etkileyip etkilemeyeceği, işte esas konumuz bu.

Devamını Oku …

Drupal Views Eklentisi: Filter Criteria ile Contextual Filters Farkı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle views’ın sıklıkla karıştırılan iki öğesini ele alacağız: Filter Criteria (Temel Filtreleme Kriteri) ile Contextual Filters (İçeriğe Göre Filtreleme). Fakat bu iki öğenin yaptığı iş, tür açısından benzer nitelikte olduğundan birçoğumuz tarafından karıştırılabiliyor. Özellikle de Contextual Filters konusunda ciddi bir bilgi eksikliği söz konusu olduğundan bu durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Bu yazıyı esasında “Contextual Filters” öğesinin biraz daha anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla ele alıyorum.

Devamını Oku …

Apache, IIS, Tomtac Port 80 Çakışma Sorunu ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle web uygulamaları geliştirme sürecinde sıklıkla karşılaştığımız sorunlardan birinden bahsedeceğim: port 80 çakışması.

Port 80 açkışması, 80 nolu port bir uygulama (sunucu) tarafından kullanırken bizim bu portu kullanacak başka bir uygulamayı (sunucu) çalıştırmak istediğimizde karşılaştığımız bir sorundur. Günümüzdeki sunucuların ekseri 80 portunu kullanacak şekilde ayarlanmıştır.Örneğin PHP ile web uygulamaları geliştiriken sıklıkla kullandığımız easyphp, wampserver, xampp gibi bütünleşik uygulamalar (Mysql, PHP, PhpMyAdmin ve Apache Server, vb. içeriyor) içerisindeki Apache ya da Tomtac Sunucuları 80 portunu kullanacak şekilde ayarlıdır. Aynı şekilde windows tabanlı uygulamalar için kullandığımız IIS yine 80 portunu kullacanak şekilde gelmektedir.

Devamını Oku …

Drupal Öğrenmek İçin Yararlanılabilecek Başlıca Kaynaklar

Merhaba arkadaşlar. Drupal: Açık Kaynak Dünyasının Parlayan Yıldızı yazısında belirttiğim üzere drupalin kendini öğrenmek (çekirdek sürümündeki halini) kolay olsa da ihtiyaçlarımız doğrultusunda gerekli eklentileri bulmak ve bunları doğru bir şekilde kullanmasını bilmek, drupalin kendini öğrenmekten daha zor bir süreçtir. İşte bu süreci daha rahat atlatabilmede takip ettiğiniz kaynakların önemi çok büyüktür. Bu amaçla sizlerin öğrenmesinde olumlu yönde katkı sağlayabileceği düşündüğümüz kaynakları sunuyoruz.

Devamını Oku …

Drupal Views Eklentisi ve Önemi

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere drupaldeki Views eklentisinden ve neden drupal için çok önemli bir eklenti olduğundan bahsedeceğim.

Views eklentisi drupal ile geliştirilen büyük projelerin olmazsa olmazlarından biridir. Drupali drupal yapan, onu anlamlı yapan sac ayaklarından biridir.

Devamını Oku …